Matematyka
landryneczka15
2017-09-29 17:22:15
Ania kupiła 1,6 kg cukierków. 3/8 (Trzy ósme) kupionych cukierków miało nadzienie owocowe. 1/5 (jedna piąta) pozostałych było miętowych. Resztę stanowiły cukierki czekoladowe. Ile dekagramów czekoladowych cukierków kupiła Ania? Maciek kupił 25 dag chałwy w cenie 30,80zł za kilogram i 3 czekolady po 4,25zł każda. Ile zapłacił za te słodycze?
Odpowiedź
paula2266
2017-09-29 21:38:47

1,6 kg = 160 dag 160 * 3/8 = 60 dag  z nadzieniem owocowym 160 dag - 60 dag = 100 dag 100 * 1/5 = 20 dag cukierki miętowe 60 dag + 20 dag = 80 dag 160 dag - 80 dag = 80 dag 80 dag cukierków czekoladowych kupiła Ania. zad2 25 dag = 0,25 kg 0,25 kg * 30,80 zł = 7,7 zł  za chałwę 3 * 4,25 = 12,75 zł   za czekolady 12,75 zł + 7,7 zł = 20,45zł  zapłacił za te zakupy

Dodaj swoją odpowiedź