Matematyka
Kasiunia3544
2017-06-23 11:38:35
[SIÓDMA KLASA]Trzej chłopcy zbierali grzyby, które postanowili sprzedać na targu. Staszek zebrał połowę wszystkich grzybów, a Jan i Wojtek pozostałą część w stosunku 1:3. Zarobili łącznie 64 zł. Ile pieniędzy za pracę otrzymał każdy z nich?
Odpowiedź
Misiek000
2017-06-23 14:53:04

Staszek zarobił połowę tej kwoty: 64 zł: 2 = 32 zł Drugą połowę należy podzielić między Jana i Wojtka. Jeśli należy je podzielić w stosunku 1:3 to mamy łącznie podzielić na 4 równe części. 32: 4 = 8 zł. Za jedną część należy zapłacić 8 zł – Janek, a Wojtek miał 3 części – więc zarobił 3*8 = 24 zł. Odp. Staszek – 32 zł, Wojtek – 24 zł, Jan – 8 zł.

Dodaj swoją odpowiedź