Matematyka
andy1415
2017-06-23 20:24:45
jabłka podrożały o 20% i wówczas cena jednego kilograma jabłek wynosiła 4,80zł.O ile procent cena jabłek przed podwyżką była niższa niż po podwyżce ?
Odpowiedź
agulka788
2017-06-23 23:20:13

120%=4,80zł 100%=4zł 4,80=100% 4zł =x% x=83 1/3 100-(83 1/3)=16 2/3 Odp.:Cena była niższa o 16 2/3%

kasiaaochnik
2017-06-23 23:21:28

x - cena poczatkowa jablek za 1 kg 0,2x - wartosc podwyzki x+0,2x=4,80 1,2x=4,80   /:1,2 x=4 zl/kg 4,80 - 4 = 0,80 zl cena 1 kg jablek byla nizsza o 0,80 zl/kg 0,8/4,8 * 100% = 1/6 * 100% = 16,(6) % ≈ 16,7 % Odp. Cena 1 kg jablek byla nizsza o ok. 16,7 %.

Dodaj swoją odpowiedź