Uzupełnij schemat doświadczenia. Podkreśl nazwę odczynnika, który – po dodaniu do niego roztworów opisanych związków i wymieszaniu zawartości probówek – umożliwi zaobserwowanie różnic w przebiegu doświadczenia z udziałem winianu disodu probówka I i octanu sodu probówka II.
Odczynnik:
– zawiesina świeżo wytrąconego wodorotlenku miedzi(II)
– odczynnik Tollensa
– wodny roztwór oranżu metylowego
Opisz zmiany możliwe do zaobserwowania w czasie doświadczenia, pozwalające na potwierdzenie, że do probówki I wprowadzono roztwór winianu disodu, a do
probówki II – roztwór octanu sodu.
Czy mogę tak rozwiązać to zadanie:
oranż metylowy
probówka I: Zmiana zabarwienia roztworu z pomarańczowego na żółty wolniej niż w probówce II
probówka II: Zmiana zabarwienia roztworu z pomarańczowego na żółty szybciej niż w probówce I ?
Odpowiedź
2017-06-24 19:34:16
Należy oczywiście użyć zawiesiny świeżo strąconego wodorotlenku miedzi(II). Zmiany jakie zaobserwujemy: Probówka z winianem - Zawiesina rozpuszcza się, a klarowny roztwór przybiera szafirową barwę. Probówka z octanem - brak obserwacji Co się stało w probówce z winianem? Powstał kompleks kationu miedzi z jonami winianowymi, który powoduje taką barwę. Ogólnie próba z Cu(OH)₂ pozwala wykryć związki, w których występuje wiele grup OH(przynajmniej dwie takie grupy), które znajdują się przy sąsiednich atomach węgla. I - C - OH I - C - OH I A reakcja, która zajdzie przedstawiona jest w załączniku (nie jest ona wymagana na maturze). ========================================================== (-_-(-_-)-_-)
Dodaj swoją odpowiedź